KAHRAMANMARAŞ İL MEM ARGE

MONTESSORİ UYGULAYICI EĞİTİMİ PROJEMİZ KABUL EDİLDİ

MONTESSORİ UYGULAYICI EĞİTİMİ PROJEMİZ KABUL EDİLDİ

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arge Birimi tarafından oluşturulup Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansına sunulan  “Montessori Uygulayıcı Eğitimi” Projesi,  Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilerek destek almaya hak kazandı.

 

 

 

Milli Eğitim Müdürlüğü proje ekibi tarafından, okul öncesi öğretmenlerinin de görüş ve önerileri alınarak hazırlanan proje kapsamında, okul öncesi eğitiminin kurumlarımızda daha nitelikli hale getirilmesi ve öğrencilerin eğitim ortamlarında daha aktif kılınması amaçlanmaktadır.

 

 

 

Proje kapsamında okul öncesi 30 öğretmen, toplamda 5 gün (30 saat) olmak üzere eğitime katılacaklar, edindikleri eğitsel kazanımları da ders faaliyetlerinde kullanacaklar...

 

 

Montessori Eğitimi Nedir?

 

Montessori eğitimi; İtalya’nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji Profesörü Maria Montessori’den ismini alan 1870-1952 yüzyıl başlarında her bir çocuğun bireyselliğine uymaya çalışarak çocukların farklı yeteneklerini doğal olarak ortaya çıkarmalarına yardımcı olan pedagojik bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım çocuk merkezde tutularak ortaya çıkmıştır. Her şey önceden hazırlanmış bir çevrede, her çocuk farkında olmadan kendi ilgi,ihtiyaç, kişisel değerleri ve kişilikleri doğrultusunda kendilerini geliştirler.

 

           Çocuklar Montessori eğitiminde boş olarak görülmeyip tam tersine doğuştan gelen bazı yetenekler barındırdığı düşünülüyor. Her çocuğa bireysel olarak dikkat ediliyor. Her çocuğun kendisinde barındırdığı zeka özelliğine göre problemleri çözmeleri teşvik ve yardım edilir. Önceden planlanılan ortam içerisinde özgür şekilde çalışmaları yapar ve dilediği vakit diğer çalışmaya geçebilir. Eğer o çalışmada başka bir arkadaşı varsa çocuk o arkadaşının bitirmesini beklemesi gerektiğini bilir. Çocuk bireysel hızında ilerleyerek eğitim alır. Her çocuğa özel eğitim programı hazırlanır ve uygulanır. Çocuk kendisini geliştirebileceği en üst tepeye kadar kendini geliştirebilmelidir. Montessori eğitiminin temelinde, eğitimdeki yöntem ve tekniklerden ziyade kişiliğin oluşumuna dikkat çekilmektedir.

 

Çocuklar Montessori’nin öğretici materyalleriyle çevreyi öğrenirler. Materyaller çocukların erişebilecekleri yükseklikte bulunur. Montessori sınıflarında, materyaller çocuğun fiziksel özelliklerine uygun olarak tasarlanmıştır. Hafif ağırlıkta, çocukların boylarına uygun, orantılı, hareket edebilen mobilyalar, elini uzattığı zaman yetişebileceği dolaplar, duvarda kolay uzanabileceği kıyafet askıları, kendi başına giyip çıkarabileceği giysiler bulunmaktadır.  Aynı zamanda materyallerde hata kontrolü bulunduğu için, yetişkin yardımı olmadan kendi kendine deneme yanılma yoluyla öğrenir ve bu sayede çocuk yetişkinden veya eğiticiden bağımsız şekilde bir şeyler yapabilmeyi öğrenir. Bu çevrede eğitimci dikkatli ve saygılı bir şekilde yardımcı olmayı amaçlar. Eğitimci pasiftir, çocuklar yardım talep edene kadar onların yaptıklarına katkıda bulunmaz.Montessori sınıflarında ortam eğitimci/yetişkin tarafından kontrol edilir. Gereksiz hiçbir materyal bulundurulmaz. Her çocuk için eşit sayıda, yeteri kadar materyal bulundurulur. Eğitimci tarafından önceden belirlenilen planlanılmış ortamda çocuk serbest hareket eder. Çocuk çalışmayı bitirmesi için zorlanılmaz. Neyle meşgul olmak istediğini, ne kadar süre kiminle vakit geçirmek istediğini kendisi seçer. Planlanmış çevre olması öz disiplini sağlar ve bu da çocukta ne istediğini bilerek hareket eden, disiplinli bir birey olmasını öğretir. Bunların sonucunda da sakin ve gergin olmayan bir ortam oluşur. Çocuk zaten öğrenmeye açık bir şekildedir ve klasik eğitim anlayışındaki gibi ödül ve cezaya gerek yoktur.

Ülkemizde yeni de olsa dünyada 1906’dan beri 76 ülkede binlerce okulda uygulanmakta olan ve akademik olarak en başarılı bir sistemdir. Montessori eğitiminden mezun olan birçok ünlü bulunmaktadır. Bunlardan en bilindikleri; Google kurucularından Sergey Brin ve Larry Page aldıkları bu eğitimi kendilerini bulmakta ne kadar etkili olduğunu her gittikleri yerde anlatmaktadırlar. Ayrıca yine dünyaca bilinen en geniş ansiklopediye sahip olan “wikipedya” sitesinin kurucusu Jimmy Wales de bu eğitimi almıştır.

.

Bunların sonucunda Montessori çocuğa;

·         Dikkatini yoğunlaştırmayı, konsantrasyonunu sağlamayı,

·         Sorumluluk sahibi olmayı,

·         Karışık yaştaki çocuklarla eğitim gördükleri için sosyalleşmeyi,

·         Üretken bir birey olmayı,

·         Kendisine ve başkalarına saygı duymayı öğretir.

 

 

 

Yenişehir Mah. Cahit Zarifoğlu Cad. 46060/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 90/91/92

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.