KAHRAMANMARAŞ İL MEM ARGE

ANADOLU MEKTEBİ "CENGİZ DAĞCI" KAHRAMANMARAŞ PANELİ TAMAMLANDI.

30-31 Ekim 2018 tarihlerinde İbrahim Çalık Anadolu Lisesi Konferans salonunda gerçekleştirilen Anadolu Mektebi “Cengiz Dağcı” paneli tamamlandı.
ANADOLU MEKTEBİ "CENGİZ DAĞCI" KAHRAMANMARAŞ PANELİ TAMAMLANDI.

 Türkiye’de 35 ilde yürütülen Anadolu Mektebi Yazar Okumaları programı, millî ve manevi değerlerimize sahip çıkan, kültürümüze önemli katkıları olan şair ve yazarlarımızın eserlerini öğrencilere okutmayı ve bu okumaların sonucunda yazarların eserlerini değerlendirmelerini sağlayarak eserlerin üzerlerinde meydana getirdiği tesirleri yazıyla anlatmalarına imkân tanıyan, bu faaliyetlerin düzenlenen panel programlarıyla sunulmasını sağlayarak gençlerimizin geleceğe donanımlı hazırlanmalarında önemli bir işleve sahiptir.

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafından yürütülen Anadolu Mektebi projesi 20 okulumuzda 20 danışman öğretmen eşliğinde 100’den fazla öğrencimizle “Cengiz Dağcı” okumaları tamamlanmış ve bu okumalar sonucunda öğrencilerimiz hazırlamış oldukları panel metinlerini düzenlenen programda sunma imkanı bulmuşlardır.  Onikişubat İlçesi İbrahim Çalık Anadolu Lisesinde düzenlenen programa İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat İlçe Millî Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Maarif Müfettişleri Başkanı Fevzi Küçük, Millî Eğitim Şube Müdürü Cuma Doğan, Anadolu Mektebi İl Koordinatörü Mesut Serdar, İbrahim Çalık Anadolu Lisesi Müdürü Hulusi Karakaya, Okul Müdür Yardımcıları, Anadolu Mektebi danışman öğretmenleri, Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE Personeli ve öğrenciler katıldı.

 

“Kahramanmaraş kitap fuarından sonra okuma etkinlikleri ile ilgili olarak çok ciddi bir faaliyet yürütüyoruz bu faaliyetlerimizin bir tanesi de “Anadolu Mektebi” okumalarıdır. Biz bu Anadolu Mektebi okumaları  sürecine 2016 yılında 10 okuldan 33 öğrenci ile dahil olduk, bugün memnuniyetle ifade etmem gerekir ki 100 öğrenciyi geçmiş durumdayız ve Kahramanmaraş da, şairlerin, şiirlerin, ediplerin ve yazarların kenti olarak bu sürece olabildiğince katkı sunuyor diye düşünüyorum” diyerek açılış konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt daha sonra şu ifadelere yer verdi:

 

“Programa iştirak ettiğimiz andan itibaren hem Türkiye’nin değişik yerlerinde yapılan faaliyetlerle, hem de okullarımızda yapmış olduğumuz etkinlik ve faaliyetlerle memnuniyetle gördük ki öğrenciler bu işi sahiplenmişler ve sonucunda Türkiye’de değişik alanlarda olumlu sesler ve yankılar getirdiler. Ben bunun için katkı sunan değerli danışman öğretmenlerimize, öğrencilerimize, bu programı organize eden il müdürlüğündeki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

 

 Mehmet Akif, Mustafa Kutlu, Tarık Buğra okumaları ile başlayan ve Cengiz Aytmatov  ile devam eden Cengiz Dağcı ile yine aynı şekilde aynı yıl içerisinde devam eden bu süreç bu yıl da inşallah Necip Fazıl okumaları ile devam edecektir. Ben Kahramanmaraş’ın öğrencilerinin bu işe son derece uygun olduğunu düşünüyorum.

 

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız okuyacaksınız, sosyal statü alanında başarılı olmak istiyorsanız, bir yer edinmek, kendinize güven sağlamak istiyorsanız okuyacaksınız. Üniversite sınavlarında başarılı olacaksanız mutlaka okuyacaksınız,  ben okuyan bir toplumun okuyan bir okulla başlayacağını düşünüyorum çünkü okullar çevreye yayılan alışkanlıklarını, duygularını, düşüncelerini yayan kurumlardır. Dolayısıyla bu sürecin sizlerle çevreye de yayılacağını,  ailelerimizin de okuyacağını okuyan bir topluma dönüşeceğini düşünüyorum, tekrar sizlere başarılar diliyorum”

 

Sabah ve öğle olmak üzere 2 oturumda gerçekleşen panelin İlk oturumunu Panel Başkanı olarak Atatürk Anadolu Lisesinden Rabia Erafşar isimli öğrenci yönetirken, panelist öğrenciler ise Necmettin Erbakan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Ahsen Ravza Şen, Erdem Bayazıt Anadolu Lisesinden Sinem Narlı, Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesinden Kübra Aksoy,  Atatürk Anadolu Lisesinden Esra Şahin, TOKİ Duran Karabuğaş Anadolu Lisesinden Orhan Gazi Tut oldu.

 

İkinci oturumu Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesinden Panel Başkanı Fahrettin Benli yönetirken, panel sunumlarını, Aksu Anadolu Lisesinden İlknur Kaya, Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesinden Ertuğrul Karaküçük, Kadriye Çalık Anadolu Lisesinden Zin Narin Nas, Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesinden Aslı Gül, Hacı Mehmet Kalay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Elif Ertokuş yaptı.

2. Gün sabah oturumunda Erdem Bayazıt Anadolu Lisesinden Açelya Bekçi panel başkanı olurken, TOKİ Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Şeyma Orman, Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Gizem Ağzıkara, Hoca Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesinden Aziz Can Karakoyun, İklime Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Elif Nur Parlak ve Kadriye Çalık Anadolu Lisesinden Dilara Işık panelist olarak sunum yaptı.

Kapanış oturumunda ise TOKİ Duran Karabuğaş Anadolu Lisesinden Kardelen Merve Göçer panel başkanı olurken, Süha Erler Anadolu Lisesinden Fatma Zehra İnceler, İklime Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Şerife Nur Tekiş, Çukurova Elektrik Anadolu Lisesinden Osman Tezer ve Ali Eren Şavkılı ve İbrahim Çalık Anadolu Lisesinden Yaren Nur Özen sunumlarını gerçekleştirdiler.

31-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-2018

Yenişehir Mah. Cahit Zarifoğlu Cad. 46060/Kahramanmaraş/TÜRKİYE - 0344 216 46 90/91/92

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.